Art Shows

SN Spring Art Show  |  PAC Regional Show HS & MS  |  Limelight Show

Art Show & Spring Concert - Thursday, May 14th, 2015 6:00 - 9:00pm

Gallery

High School Best of Show
Matthew Winger

High School Best of Show Runner-Up
Levi Hall

Best Conveyed Message
Morgan Stewart

106artshow11 107artshow11 107artshow11

Middle School Best of Show
Hayley Warne

Middle School Best of Show Runner-Up
Isobel Kennedy

 
106artshow11 107artshow11  

Applications - Download DOC or PDF


Located at Saint Joseph’s College Banet Core Education Center at the in the heart of campus. Sponsored by Prairie Arts Council and Saint Joseph’s College

High School Art Show
PAC Art Show Gallery
March 1, 2015

Opening Receiption 1:30 - 3:00pm CST
Awards - 2:00pm CST
Award Presentations recognizing all students/teachers,
merit awards to all students, special ribbons and scholarships to special awards winners

High School Award Winners
The following art students have won Scholarship-Award of Excellence or Honorable Mention. $250 Scholarships and Ribbons were awarded at the Banet Core Education Center at Saint Joseph's College to the Award of Excellence winners.

Winners
Work of Excellence
Levi Hall
Amy Harrolle
Deseray Hicks
Mady Kennedy
Lucas Kiifner
Justice McGee
Darrin Shedrow
Serria Swartz
Honorable Mentions:
Caitlyn Bohlinger
Ann Clifton
Chyenne Deno
Kaleigh Hall
Mady Kennedy
Lucas Kiifer
Grace Kindig
Chris Lade
Cameron Peterson
Dylan Robbins
Morgan Stewarts
Rocky Wambaja
Chandlor Weiss-Brinkman

Participants
Caitlyn Bohlinger
Keegan Brown
Ann Clifton
Chyenne Deno
Griffen Farley
Sophie Fredrickson
Kaleigh Hall
Levi Hall
Bethany Harmon
Amy Harrolle
Deseray Hicks
Maddy Kennedy
Lucas Kiifner
Grace Kindig
Chris Lade
Justice McGee
Margaret Mulligan
Tess Patterson
Cameron Peterson
Dylan Robbins
Darrin Shedrow
Andrew Smith
Kenzie Sondergrath
Andria Standish
Morgan Stewart
Sierra Swartz
Rocky Wambaja
Weiss-Brinkman, Chandlor
Craig Wheelock
Matthew Winger


Middle School Art Show (Grades 5-8)
MS PAC Art Show Gallery
April , 2015
Opening Receiption 1:30 - 3:00pm CST
Awards - 2:00pm CST
Award Presentations recognizing all students/teachers,
merit awards to all students, special ribbons and scholarships to special awards winners

Congratulations to art students grades 5-8 who won Award of Excellence & Honorable Mention at the Regional MS Art Show presented by Prairie Arts Council & Saint Joseph's College.
Award of Excellence Winners:
Alyssa Vena
Destiny Hipp
Isobel Kennedy
Hannah Nelson
Honorable Mention Winners:
Alex Kindig
Layla Ramon
Kiarra Battering
Ashton Bausman
Grace Hall
Isobel Kennedy
Cora Riegle
Terron Welsh


Prairie Arts Council & Cooperative School Services are coordinating an art exhibit to celebrat Disability Awarness Month
Located:
Carnegie Center
301 N. Van Rensselaer
Rensselaer, IN
Gallery Hours: Monday-Friday 10am-2pm
or by appointment from the Praire Arts Council
219-866-5278


Contact
Ms. Murphy  
Ms. Barrett  

Office of Administration
Todd Rudnick - Supt.
13232 S. 50 E.
Kentland, Indiana 47951
Phone: 219-474-5184
Fax: 219-474-6966

Elementary Address
Casey Hall - Principal
13188 South 50 East
Kentland, IN
47951-8541
Phone: 219-474-5167
Phone: 888-763-9866
Fax 219-474-3621

Middle School Address
Tansey Mulligan - Principal
13100 South 50 East
Kentland, IN
47951-8541
Phone: 219-474-5167
Phone: 888-763-9866
Fax 219-474-3624

High School Address
Charles Huckstep - Principal
Shane Storey - Tech Director
Chris Bell - Athletic Director
13102 South 50 East
Kentland, IN
47951-8541
Phone: 219-474-5167
Phone: 888-763-9866
Fax 219-474-6592

Website templates by JustDreamweaver.com