Art Shows

SN Spring Art Show  |  PAC Regional Show HS & MS  |  Limelight Show

Art Show - May 20 6:00 - 9:00pm HS Gym
Chorus and Band Concert - May 20 7:00pm Auditorium
Art Show Photo Gallery

High School Best of Show
Sarah Molter
106artshow11

Middle School Best of Show
Morgan Winder
107artshow11


Heather Mielke


Located at Saint Joseph’s College Banet Core Education Center at the in the heart of campus. Sponsored by Prairie Arts Council and Saint Joseph’s College

High School Art Show
February
  
Opening Receiption 1:30 - 3:00pm CST
Awards - 2:00pm CST
Award Presentations recognizing all students/teachers,
merit awards to all students, special ribbons and scholarships to special awards winners

High School Award Winners
The following art students have won Scholarship-Award of Excellence or Honorable Mention. $250 Scholarships and Ribbons were awarded at the Banet Core Education Center at Saint Joseph's College to the Award of Excellence winners.

                  

                

            

            

Winners
(E) Award of Excellence
(HM) Honorable Mention

Kenny Applegate (HM)
Shay Britzke (HM)
K.D. Chapman (HM)(E)
Megan Hall (E)
Ericka Laffoon (HM)
Helen Leman (HM)
Ashley McPeters (E)
Ashley Miiller (HM)
Sarah Molter (HM)(E)
Emily Polen (HM)
Sam Sanders (E)
Kelly Slease (E)
Andrew Spiker (HM)
Thomas Westrick (HM)
Zach Willhite (HM)

Participants
Megan Birch
Javier Canales
Kim Carcamo
Sarah DeVona
Taylor Diedam
Shawn Fields
Smantha Glancy
Justice Goodman
Josh Hall
Ricky Medina
Heather Mielke
Aaron Shaffer
Vince Shide
Jace Snodgrass
Arie Sondgerath
Billy Spurlock
Patty Stackhouse
Erin Swartz
Katelyn Whaley


Middle School Art Show (Grades 5-8)
March
Opening Receiption 1:30 - 3:00pm CST
Awards - 2:00pm CST
Award Presentations recognizing all students/teachers,
merit awards to all students, special ribbons and scholarships to special awards winners


PAC Show Photo Gallery

Participants
Conner Brady            
Fred Dauksza            
Neil Geswein            
Logan Glassburn      
Levi Hall                   
Amy Harrolle            
Amber Jessie            
Samantha Kohl        
Asael Nunez              
Darrin Shedrow        
Kenzie Sondgerath   
Andria Standish        
Sierra Swart              
Kurt Vissering          
Bethany Warne         
Morgan Winder          
Richelle Wright          


Prairie Arts Council & Cooperative School Services are coordinating an art exhibit to celebrat Disability Awarness Month
Located:
Carnegie Center
301 N. Van Rensselaer
Rensselaer, IN
Gallery Hours: Monday-Friday 10am-2pm
or by appointment from the Praire Arts Council
219-866-5278


Student Photography Exhibit hosted by Prairie Arts Council

      

    


Contact
Ms. Murphy  
Ms. Barrett  

Office of Administration
Todd Rudnick - Supt.
13232 S. 50 E.
Kentland, Indiana 47951
Phone: 219-474-5184
Fax: 219-474-6966

Elementary Address
Casey Hall - Principal
13188 South 50 East
Kentland, IN
47951-8541
Phone: 219-474-5167
Phone: 888-763-9866
Fax 219-474-3621

Middle School Address
Tansey Mulligan - Principal
13100 South 50 East
Kentland, IN
47951-8541
Phone: 219-474-5167
Phone: 888-763-9866
Fax 219-474-3624

High School Address
Charles Huckstep - Principal
Shane Storey - Tech Director
Chris Bell - Athletic Director
13102 South 50 East
Kentland, IN
47951-8541
Phone: 219-474-5167
Phone: 888-763-9866
Fax 219-474-6592

Website templates by JustDreamweaver.com